Debiut spółki energetycznej ENERGA oraz zachowanie na giełdzie to jeden z najlepszych wyników inwestycyjnych zeszłego roku. Kurs poruszał się praktycznie od początku notowań zyskując na wartości. Kulminacja wzrostu nastąpiła w Październiku. Od tego momentu walor rozpoczął osuwanie, a na wykresie pojawił się poziom wsparcia, wokół którego można zbudować scenariusz inwestycyjny.
Krótka historia notowań na parkiecie nie pozwala na dokładne określenie fal zgodnie z TFE, choć pewnie znajdą się i tacy, którzy to uczynią. Według mnie, w tak krótkim okresie oznaczenie fal jest dla mnie czysto akademickim zajęciem. I na pewno nie pomoże dobrze określić sytuacji papieru.
Od Lutego zeszłego roku kurs poruszał się w kanale wzrostowym o wysokości 2,8 PLN. Dwie pierwsze próby wyjścia z kanału okazały się nieudane. Dopiero trzeci atak podaży pod koniec roku wyprowadził kurs poniżej linii trendu wzrostowego jednak nie zdołał pokonać poziomu wsparcia położonego na wysokości 23 PLN.
Tradycyjna analiza techniczna sugeruje, że na wykresie powstała formacja zwrotna Głowa z ramionami z linią szyi właśnie położonej przy 23 PLN. Formacja powstawała w ostatnich czterech miesiącach poprzedniego roku. Ważnym elementem przy określeniu czy na wykresie powstaje formacja Głowy z Ramionami jest zwiększony wolumen w momencie przebicia linii szyi.
W dniu 5. Stycznia doszło do przebicia linii szyi, jednak nie został wygenerowany znaczny wolumen. Dopiero wybicie minimum słupka z tego dnia było sygnałem dla popytu do zamykania zyskownych pozycji na walorach spółki Energa. Również zmienność z tym dniu była podwyższona. Minimalny zasięg formacji Głowy z Ramionami oraz zasięg wybicia z kanału wzrostowego zostały praktycznie zrealizowane (na wykresie poziome zielone oraz fioletowe linie).
W ostatnim tygodniu kurs Energa dynamicznie wrócił do linii szyi Głowy z Ramionami, co należy uznać za sukces kupujących. Jednak warto zwrócić na jeden ważny punkt w kształtowaniu spadkowych swingów od Października zeszłego roku.
Skumulowany wolumen fal spadkowych jest zdecydowanie większy niż wzrostowy (zmiana charakterystyki po ustanowieniu zeszłorocznego maksimum zwyżki). Podbicia ceny nie są tak angażujące jak w poprzednim roku. Nawet zeszłotygodniowa aprecjacja nie wygenerowała dużego wolumenu. Skutkiem tych wypadków jest dzisiejszy znaczny spadek.
Moim zdaniem nastąpił powrót do wybitej linii szyi formacji Głowy z Ramionami przy czym dopóki nie zostanie pokonane ostatnie minimum, na wykresie ma szanse powstać korekta, choć potencjalna fala C tej korekty jest już wydłużona w stosunku do fali A w APP=1,618 (maksymalny zasięg dla fali C).
Wskaźnik dzienny DTOsc wykonał zwrot w strefie wykupienia co preferuje utrzymanie kierunku spadkowego. Ponownie układ prowzrostowy pojawi się kiedy kurs Energa wyjdzie ponad 23,55 PLN.
Wpis ENERGA Głowa z Ramionami pojawił się po raz pierwszy na Giełdowy Wizjer Rentona.